Zdravotní pojištění ve mzdové účtárně - změny

Ing. Antonín Daněk

Změny ve zdravotním pojištění v průběhu roku 2018 a k 1. 1. 2019. Změny v související právní úpravě s dopady do placení zdravotního pojištění zaměstnavateli, samoplátci včetně plateb pojistného státem. Aktuality s ohledem na vývoj legislativy. Postupy zaměstnavatele v návaznosti na přijaté změny. Příklady.

Zveřejněno 7.1.2019

Délka videa: 01:45:24

Videoseminář je určen:

Seminář je určen pro mzdové účetní, ekonomy, daňové poradce, specialisty v oblasti mezd a pracovníky softwarových firem.

Cílem videosemináře:

Podrobná analýza změn ve zdravotním pojištění v roce 2018 a k 1. 1. 2019 včetně aktualit s ohledem na vývoj legislativy.

Obsah videosemináře:

Změny ve zdravotním pojištění v průběhu roku 2018 a k 1. 1. 2019. Změny v související právní úpravě s dopady do placení zdravotního pojištění zaměstnavateli, samoplátci včetně plateb pojistného státem. Aktuality s ohledem na vývoj legislativy. Postupy zaměstnavatele v návaznosti na přijaté změny. Příklady.

Další témata semináře:

Taková, aby vám nevznikl ve zdravotním pojištění problém. Desatero nejčastějších chyb zaměstnavatele a jejich rozbor. Jak správně přihlašovat a odhlašovat zaměstnance u pracovní smlouvy a u dohody? Proč je důležité řádné oznamování kategorií osob, za které platí pojistné stát? Které jsou specifické „státní kategorie“? Podmínky u celodenní osobní a řádné péče. Zpětné přiznání důchodu. Státní kategorie bez kódu. Přihlašování zaměstnance v různých situacích (víkendy, nemoc, pracovní poměr trvající krátce, neplacené volno …). 

Jak a ve kterých situacích se projeví zvýšení rozhodné částky na 3 000 Kč při placení pojistného zaměstnavatelem? Zvýšení minimální mzdy a průměrné mzdy a dopady do zdravotního pojištění pro zaměstnavatele i OSVČ.

Spousta výpočtů v různých situacích – více příjmů u jednoho zaměstnavatele, příjmy u více zaměstnavatelů, různé období trvání dohod, typově různé dohody. Jak se řeší příjmy po skončení zaměstnání u pracovní smlouvy a u dohod? Proč je důležité, zda příjem na základě dohody zakládá nebo nezakládá účast na zdravotním pojištění? Neplacené volno v různých aspektech v rámci České republiky a v zahraničním kontextu.

Placení pojistného zaměstnavatelem a specifikum situací řešených na přelomu let 2018/2019. Vliv nemoci na placení pojistného. Co vám může zdravotní pojišťovna prominout či zohlednit a co ne? Jak je třeba chápat v podmínkách EU pojem podstatné části výkonu činností? Kdy je vhodné či potřebné vybavit zaměstnance při cestě po Evropě formulářem A1 a kdy to nemusí být? ……. a spousta dalších informací a zajímavostí.

Kapitoly videa

Lektor

Ing. Antonín Daněk

Ing. Antonín Daněk

Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 1983. Specialista ve zdravotním pojištění získal svoje zkušenosti a znalosti dlouholetým pravidelným a intenzivním kontaktem s odbornou sférou, zejména se zaměstnavateli. Má za sebou 20 let výkonu vedoucí funkce, kontrolní činnosti u zaměstnavatelů a metodického působení ve Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR. V rámci České republiky provádí metodickou a poradenskou činnost v celé šíři spektra zdravotního pojištění. Přednáší problematiku zdravotního pojištění od roku 1995 především pro mzdové účetní a další specialisty v oblasti zpracování mezd, ale také i pro pracovníky softwarových firem a pro pracovníky zdravotních pojišťoven. Rozsáhlá je jeho publikační činnost. Kromě jiného je autorem oblasti zdravotního pojištění v publikaci Abeceda mzdové účetní, každoročně vydávané nakladatelstvím ANAG Olomouc.